Dokle će Srbija biti „crna rupa“ u evropskoj 5G mreži – privreda i ekonomija ne mogu da čekaju

Bez autora
Nov 26 2024

Srbija kasni sa pokrivanjem teritorije 5G signalom u poređenju s Evropom. Stručnjaci ukazuju na to da primena te tehnologije može da podstakne privredni rast i donose druge prednosti.

O bežičnim mrežama i primeni veštačke inteligencije u telekomunikacijama, domaći i strani inženjeri razgovarali su u Beogradu na konferenciji „TEL-FOR“.

Koliko će još dugo Srbija biti „crna rupa“ na evropskoj mapi pokrivenosti 5G mrežom, jedna je od glavnih tema o kojoj su inženjeri diskutovali. Glavobolju im zadaje i pitanje kako pomoći privredi da što efikasnije koristi dobrobiti novih tehnologija.

„Svi smo već nestrpljivi zato što 5G nosi čitav niz novih servisa jer su naši inženjeri ovladali njima. Jedva čekaju da započnu sa primenom. Inženjere muči i to što moraju da uče i druge industrije da nam se priključe jer mi smo kroz naše sisteme napravili podlogu za unapređenje zdravstva, privrede, poljoprivrede. Malo nam industrija kasni“, kaže prof. dr Aleksandar Nešković sa Elektrotehničkog fakulteta.

Sve to ne brine nadležne. Kažu, infrastruktura je spremna, 99 odsto domaćinstava pokriveno je 4G, a uskoro stiže i 5G mreža.

„Aukcija je praktično krenula. Primili smo vrlo obimne materijale od svih zainteresovanih. Uradićemo pažljivu analizu i doneti odluku kako bi zadržali tržište telekomunikacija na ovom nivou kakvo je sad“, navodi državni sekretar u MIT, Milan Dobrijevit.

I dok se u Srbiji govori o uvođenju 5G mreže, u Evropi se uveliko razmatra primena naprednih 6G sistema uz korišćenje vešačke inteligencije.

„Primena senzora u bežičnim mrežama uz upotrebu veštačke inteligencije, koja je osnov 6G mreže, omugućava spajanje digitalnog i fizičkog sveta u trenutku. Mi želimo da razgovaramo o lokalnim stručnjacima, čujemo mišljenja i vidimo u kom pravcu se kreće industrija“, ističe dr Konstantinos Manolakis iz kompanije „Nokia“.

Munjevit razvoj novih tehnologija treba da isprati i dobro pripremljen kadar. Samo kratka pauza u učenju, znači i gubitak koraka za svetom, kažu sa Elektrotehničkog fakulteta.

„Želimo da im ponudimo tokom studija mogućnost multidisciplinarnosti kroz primenu različitih oblasti u drugim oblastima. Tako da u telekomunikacijama danas veliku primenu imaju veštačka inteligencija i obrada velikih količina podataka“, kaže prof. dr Dražen Drašković sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu.

Na konferenciji je dodeljena i nagrada „Đorđe Paunović“ grupi istraživača sa Elektrotehničkog fakulteta za naučni rad o primeni virtuelne realnosti u telekomunikacijama.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik